Top Menu
Menu

Začínáme s akvaristikou

0 Comments

Co budete potřebovat

Dobrou náladu – nyní trochu žertujeme, ale v zásadě se dobrá nálada hodí vždy, protože tak se vám budou prvotní nesnáze překonávat mnohem lépe. Ostatně, již samotný proces přípravy je svým způsobem zábavný a náladu vám pozvedne.

čichavec v akváriu

Akvárium – musíte mít jasno, jak velkou nádrž chcete doma mít. Tomu musíte přizpůsobit obytný prostor a zároveň brát ohled na hmotnost akvária, plného vody. Podle hrubého odhadu bude stolitrové akvárium vážit i se substrátem zhruba 130 kilo. A jeden tip – větší akvária se zařizují lépe a je s nimi obvykle méně potíží, než s těmi malými. Akvárium koncipované jako společenská nádrž mívá obvykle objem 85 litrů a větší, ideální objem neexistuje, ale neprohloupíte, pokud bude vaše nádrž mít objem mezi 120 a 200 litry.

závojnatka v akváriu

Stolek – prodávají se již hotové (ve formě stavebnice si je sestavíte doma) anebo, což je výhodnější, je možnost nechat svařit ocelový rám a stolek vyrobit přímo na míru. Vždy musíte pamatovat na to, že akvárium něco váží, a i ta sebemenší chyba ve volbě stolku a jeho nosnosti se krutě vymstí.

Substrát – velmi důležitá je volba substrátu, který bude hostit vaše vodní rostlinstvo. V tomto směru se vyplatí prostudovat specializované obchody s nabídkami a vybrat ten nejvhodnější. Můžete to udělat tak, že do spodní vrstvy vložíte výživný substrát a ten přikryjete ozdobným pískem. Tvar dna může být rovinný, ale také zkosený či stupňovitý, proložený kořeny a kameny.

Rostliny – vodní rostlinky jsou základ, bez nich se žádný akvarista neobejde. Doporučujeme pro začátečníky rostliny odolnější a hlavně zpočátku rychle rostoucí, aby se díky převaze rostlin nevytvářely řasy. Rostliny vyžadují dostatek živin a nasazení nitrifikačních bakterií, proto musíte dodávat pravidelně oxid uhličitý (třeba v tekuté formě), dusičnany, fosfor, síru, hořčík (u měkké vody i vápník) a tzv. mikroprvky. Jak se správně starat o rostliny, se dozvíte z mnoha různých zdrojů.

Příslušenství – akvarista se neobejde bez filtru (stačí obyčejný molitanový – biologický), bez vzduchovacího kompresorku, hadiček, teploměru, topného tělesa, sítěk a osvětlení. Rostlinám se musí denně svítit cca 10 hodin vhodnou světelnou intenzitou, vypočtenou podle objemu nádrže.