Konečně vynález pro všechny
Jistě už jste někdy slyšeli o takzvané proteinové dietě. Objevuje se i pod názvem bílkovinová, ketogenní nebo ketonová. Mohlo by se zdát, že se jedná pokaždé o jinou záležitost. Omyl. Všechny názvy jsou správné a všechny označují jeden druh skutečně účinné diety. Takzvaná keto dieta byla vynalezena přímo na univerzitní půdě. Možná, že to nebylo přímo v budově, ale jisté je, že její vynález má na svědomí harvardský profesor George L. Blackburn, který zkoumal, jak si lidský organismus umí poradit s uloženými tuky. Hlavně to, jak je umí spalovat.
- Tím pádem už byl jen krůček k tomu, aby udělal radost několika miliónům lidí, kteří bojují s nadváhou nebo dokonce obezitou.
Žádný návrat ztracených kilogramů
Metoda proteinové diety má vynikající výsledky. Už po několika týdnech odstraňuje nadbytečné kilogramy. Nejsou to ale kila v podobě svalové hmoty. Je to skutečně tělesný tuk.
- Při běžných redukčních dietách tělo redukuje až čtyřicet procent hmotnosti ze svalů.
- To už je na první pohled jasné, že je tento efekt nežádoucí.
- Svaly jsou totiž hlavními spalovači tuků.
- Tudíž ve chvíli, kdy dieta končí, nastává jo-jo efekt.
- Jak je to možné?
- Metabolismus se neumí vypořádat se stejnou dávkou energie v přijímané stravě, jako tomu bylo před dietou.
Výhodou Blackburnovy metody je tedy redukce hmotnosti na úkor tukových zásob, přičemž svalová hmota zůstává zachována. Vše je způsobeno takzvanou ketózou. Co toto zvláštní slovo znamená? Je to docela přirozený stav v našem organismu. Nastane ve chvíli, kdy naše tělo pravidelně přijímá dostatek proteinů (bílkovin) a zároveň si nedopřává téměř žádných sacharidů a tuků. V ketóze se začínají poté tvořit ketolátky, které plně nahrazují chybějící sacharidy, bez nichž by náš organismus dost dobře nefungoval. Jsou totiž privátním zdrojem energie každého z nás.